top of page

Ergoterapi

Ergoterapi, kişinin çevresindeki dünyayla nasıl hareket ettiğine, oynadığına ve iletişim kurduğuna odaklanır. Ergoterapi, her yaştan bireye yaşadığı duyusal zorlukların üstesinden gelmelerine, öz bakım, oyun ve planlama becerilerini geliştirmelerine yardımcı olmak için tedavi sağlar.

Terapi Alanları

duyu-bütünleme-ergoterapi_edited.jpg

Duyu Bütünleme

Duyusal entegrasyon (bütünleme); kişinin vücudundan ve çevresinden gelen duyusal bilgileri organize etmesini, vücudunu çevreye uygun şekilde kullanmasını sağlayan nörolojik işlemdir.

daha fazla bilgi

Duyusal İşlemleme

Motor Planlama

Denge Güç Planlama

Bireylerin günlerinden en iyi şekilde yararlanabilmeleri için gerekli motor planlama ve organizasyon becerilerini geliştirmeleri büyük önem taşır.

daha fazla bilgi

ergoterapi-motor-planlama.jpg
ergoterapi-ince-motor.jpg

İnce Motor Beceriler

Kavrama Becerileri El Yazısı

İnce motor becerisi, el ve bilekteki küçük kasları kullanarak hareket etme becerisidir. Yemek yerken, kıyafet değiştirirken, kitap sayfasını çevirirken ya da kalem tutarken bu beceriler kullanılır.

daha fazla bilgi

Görsel Uzaysal Algı

Görsel Algılama Duruş Nesneler

Görsel algı beynin, gözlerin gördüklerini anlamlandırma yeteneğini ifade eder. Bu bilişsel kabiliyetin en öne çıkan özelliği şekiller, ebatlar, mesafeler, vs. ile etrafımızı algılamamıza olanak vermesidir. Görsel-uzaysal süreçler uzayın algılanmasını, görselleştirme ve yönelimi, görsel-uzaysal taramayı, tepki hızını ve sürekli dikkati içermektedir.

daha fazla bilgi

ergoterapi-görsel-algı.jpg
ergoterapi-yürütücü-fonksiyonlar.jpg

Yürütücü Fonksiyonlar

Planlama Organizasyon

Yürütücü fonksiyonlar; amaçlı ve hedefe odaklı aktiviteler için gerekli olan planlama, organizasyon, çalışan belleği kullanma ve dürtüleri kontrol etme gibi bütün becerileri kapsamaktadır.

daha fazla bilgi

Dikkat & Odaklanma

Dikkat Otokontrol

Dikkat, düşünceyi belli bir şey üzerinde yoğunlaştırma gücüdür. Dikkat eksikliği, otokontrol bozuklukları, dürtüsellik ve bazı durumlarda hiperaktivite ile kendini gösterebilir. Sürekli biçimde dış uyaranlara cevap vermek olarak tanımlanabilen odak problemleri de bireylerin günlük işlevselliğini azaltmaktadır. 

daha fazla bilgi

ergoterapi-dikkat-odaklanma.jpg
ergoterapi-denge-koordinasyon.jpg

Denge & Koordinasyon

Denge Postür Vücut İmajı

Denge, uzayda oryantasyonumuzu sağlayan ve düşmeyi engelleyecek şekilde vücut postürümüzü ayarlayan bir mekanizmadır. Koordinasyon ise düzgün, doğru ve kontrollü hareketler yapabilme yeteneğini ifade eder.

daha fazla bilgi

Oyun & Sosyal Uyum

Oyun Okul Sosyal İletişim

Oyun, büyüme, kendini ifade etme, yeteneklerini keşfetme, duyusal – motor becerilerini geliştirme, duygusal ve dil gelişimini sağlama, aktif yaşam biçimi kazanma ve ileride oluşabilecek risklerini azaltmada en etkili yöntemdir.

daha fazla bilgi

ergoterapi-oyun-sosyal-uyum.jpg
ergoterapi özbakım.jpg

Özbakım Becerileri

Hijyen Giyinme Yemek Yeme

Giyinme, diş temizliği ve çatal bıçak kullanımı gibi temel öz bakım aktivitelerini yapmayı öğrenmek, bağımsızlığa giden yolda önemli kilometre taşlarıdır.

daha fazla bilgi

Tanı Grupları

Otizm Spektrum Bozukluğu

Otizm, insanların nasıl iletişim kurduklarını, başkalarıyla nasıl ilişki kurduklarını ve çevrelerindeki dünyaya nasıl tepki verdiklerini etkileyen karmaşık bir nörogelişimsel durumdur. Sosyal etkileşim ve iletişimde zorluklar, tekrarlayan davranışlar ve sınırlı ilgi alanları ile karakterizedir.

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite

DEHB, nörolojik tabanlı bir mental bozukluktur. Bu bozukluk tipik olarak kendini çocukluk çağında dikkatsizlik ve/veya aşırı hareketlilik (hiperaktivite), unutkanlık, tepkilerin kontrolsüzlüğü yahut ani ve dürtüsel tepkilerle gösterir. 

Disleksi

Disleksi, beynin yazılı dili işleme biçimini bozan, zeka problemi olmadığı halde okuma, yazma ve heceleme güçlüğüne neden olan dil temelli öğrenme bozukluğudur.  Disleksi aynı zamanda öğrenme güçlüğü olarak da bilinir.

Dispraksi

Dispraksi, nörolojik bir rahatsızlık olarak tanımlanır ve hareketlerin koordinasyonunu etkiler. Bu durum, beyin ve kasların birlikte çalışmasını engeller ve bu nedenle, günlük hayatın aktivitelerini yapmakta zorluk yaşanır. 

Serebral Palsi

Serebral Palsi, beyinde oluşan bir hasar nedeniyle, kişinin belirli kaslarını kullanmakta güçlük çekmesi halidir. Hasarın beynin hangi bölgesinde ve ne kadar yaygın olduğuna bağlı olarak serebral palsi'nin belirtileri değişir.

Down Sendromu

Down sendromu genlerle aktarılan bir rahatsızlıktır. Bireyler akranlarına oranla fiziksel ve mental olarak gelişim seviyelerinin altında kalabilirler. Sindirim sistemlerinde ve iç organlarında da birtakım problemler yaşayabilirler.

Gelişim Geriliği

Gelişim Geriliği; biyolojik veya çevresel koşulların yetersizliği nedeniyle bireyin sosyal duygusal, dil, fiziksel ve zihinsel gelişim alanlarında yaşıtlarına göre geri kalması durumudur.

Yeme Bozukluğu

Çocuklarda yeme bozuklukları, çocukların sağlığını duygularını, davranışlarını ve yaşamın önemli alanlarını olumsuz yönde etkileyen ciddi bir hastalıktır. Çocuklarda yeme bozukluklarının nedenleri, genetik, psikolojik ve sosyal etkenlerin bir araya gelmesinden dolayı oluşabilmektedir. 

Hizmetlerimiz

 • Online / Yüzyüze

  Ücretsiz Ön Görüşme


  30 dk

 • Duyu organlarının beyine yolladığı sinyaller ile vücudun çevreyi algı...


  1 Saat

 • Dikkat | Görsel Uzaysal Algı | Denge Koordinasyon | Motor Planlama | Ö...


  1 Saat

 • Okuldaki çocukların daha başarılı olmalarına yardımcı olmak için veril...


  45 dk

Ergoterapist'e Sor

Ücretsiz ön görüşme ve detaylı bilgi almak için randevunuzu hemen oluşturabilirsiniz

Bize Ulaşın

İki Nisan Bulvarı No: 90

İpekyolu, VAN 65150

0501-369-4326

0432-502-7222

 • Facebook
 • Twitter
 • LinkedIn
 • Instagram

İlginiz için teşekkürler!

bottom of page