top of page

Odyoloji

Odyoloji, işitme ve denge bozukluklarının öncelikle önlenmesi, gerçekleştikten sonra ise tanılanması, uygun işitme cihazı, koklear implant uygulama ve takip etme, gereken durumlarda özellikle bebek ve çocuklarda işitsel eğitim yaklaşımlarını ve rehabilitasyonu ile ilgilenen bir bilim dalıdır. 

Terapi Alanları

122.jpg

Klinik Odyoloji

Kulak Baş Boyun

Klinik Odyoloji, kulak, burun, boğaz ve baş-boyun bölgesindeki sağlık sorunlarının tanı ve tedavisine yönelik bir bilim dalıdır. Tanı koyma sürecinde davranışsal işitme testleri, otoakustik emisyon ölçüm testleri ve elektrofizyolojik testlerden yararlanır.

daha fazla bilgi

Eğitim Odyolojisi

İşitsel Eğitim Dudak Okuma

Çocukların eğitim sistemi üzerinde işitme kaybının etkilerini en aza indirmek, işitsel eğitim, dudak okuma, işitme kaybı danışmanlığı sağlanmaktadır.

 

daha fazla bilgi

125.jpg
115.jpg

Pediatrik Odyoloji

Çocuklarda İşitme Kaybı

Bebeklik ve çocukluk döneminde işitme kaybının değerlendirilmesi amacıyla yaşa uygun işitsel değerlendirmeler yapılır. İşitme kaybı tanısı almış çocuklarda gerekli işitsel tedavi sürecinin uygulanması ve sonrasında işitsel rehabilitasyon için odyolog önerilir.

daha fazla bilgi

Geriatrik Odyoloji

Yaşlılarda İşitme Kaybı

Yaşlı bireylerde meydana gelen işitme kaybı, sosyal uyumsuzluk, algı eksikliği, unutkanlık ve hatta demansa kadar uzanan bir dizi problemi doğurabilmektedir. Bu gruptaki hastalar şikayetlerini genellikle “duyuyorum ama anlamıyorum” şeklinde ifade eder.

daha fazla bilgi

112.jpg
120.jpg

Endüstriyel Odyoloji

İşyeri İşitme Testleri

Gürültüden korunma programı çerçevesinde gerekli olan yasal uygulamaların başlatılması, işitme kaybı olan işçilerin işitme kaybı tanısının konması ve uygun tedavi sürecinin takibi sağlanmaktadır.

daha fazla bilgi

Vestibüler Sistem

Denge Uzaysal Oryantasyon

Dengeyi iyileştirir, düşmeyi önler ve kendine güveni sağlar. Baş hareketleri esnasında görmeyi iyileştirir. Uzaysal oryantasyonu iyileştirir, artmış optokinetik duyarlığı azaltır. Yeniden sosyalleşmeyi sağlar.

daha fazla bilgi

119.jpg
111.jpg

İşitme Testleri

Odyometri, işitme seviyelerinin ölçümünü sağlayan bir testtir. Bu test sırasında, kulaklık takılır ve kulaklık aracılığıyla çeşitli tonlar ve şiddetlerde sesler duyulur. Kişi, sesleri duyduğu seviyeleri rapor eder ve odyolog, işitme seviyelerini belirleyebilir.

daha fazla bilgi

Odyometri

Konuşma Testleri

Konuşma Dil Ses Yutma

Konuşma testleri, bir kişinin anlama seviyesini ölçmek için kullanılır. Bu testlerde, kişiye belirli kelime ya da cümleler söylenir ve kişinin ne kadarını doğru bir şekilde anladığı değerlendirilir. 

daha fazla bilgi

127.jpg
116.jpg

Timpanometri

Orta Kulak Fonksiyonu

Timpanometri, orta kulak fonksiyonunu değerlendirmek için kullanılır. Bu test sırasında, bir kulaklık takılır ve hava basıncı değiştirilir. Kulaklığın içindeki mikrofon, orta kulağın titreşimlerini ölçer ve odyolog, kulak yapısının sağlıklı bir şekilde çalışıp çalışmadığını belirleyebilir.

daha fazla bilgi

OAE

Otoakustik Emisyon

OAE (otoakustik emisyon) testi, iç kulakta oluşan sesleri ölçmek için kullanılır. Bu test, bir kulaklık takılır ve kulaklıktan belirli sesler verilir. Kulakta oluşan sesler, bir mikrofon aracılığıyla ölçülür ve odyolog, kişinin iç kulağının sağlıklı bir şekilde çalışıp çalışmadığını belirleyebilir.

daha fazla bilgi

117.jpg
123.jpg

ABR

Yeni Doğan İşitme Testi

ABR (auditory brainstem response) testi, işitme sinirlerinin ve beyin sapındaki işitme yollarının fonksiyonlarını değerlendirmek için kullanılır. Bu testte işitme sisteminin işitsel uyarana karşı cevabı ölçülür. Özellikle yeni doğan ve çocuklarda işitme değerlendirilmesi için kullanılır.

daha fazla bilgi

Tanı Grupları

İşitme Kaybı

Sözel iletişim kuramayan çocuğun bilgi alış verişi kısıtlı olmakta, yeterli uyarı alamadığı için zihinsel gelişimi ve yaratıcılığı olumsuz etkilenmektedir. İşitme engelli çocuk, duygu ve isteklerini ifade edemediği için hırçınlaşmakta, içine kapanmakta ve sosyal uyumsuzluk göstermektedir. 

Baş Dönmesi

Denge, vestibüler sistem (iç kulak), görsel bilgiler ve somatosensör sistemden gelen bilgilerin merkezi sinir sistemi tarafından yorumlanması ve bunun sonucunda kas iskelet sistemine gerekli uyarıların gönderilmesiyle sağlanan kompleks bir mekanizmadır. Bu organizasyonun herhangi bir kısmındaki anormallik karşımıza baş dönmesi olarak çıkmaktadır. 

Kulak Çınlaması

Kulak çınlaması, kulak çevresindeki kaslarda veya damarlarında bir sorun olduğunu gösteren bir işarettir. Odyologlar, kulak çınlamasının nedenini belirlemek ve gerekli tedavileri önermek için çalışırlar.

Kolesteatom

Kolesteatom, genel olarak orta kulak ile geniz arasında bulunan östaki borusunun işlevini gerektiği gibi yerine getirememesi nedeniyle oluşur. 

Akustik Nörinom

Akustik nörinom işitme ve denge siniri olan 8. kafa siniri kılıfından köken alan, iyi huylu ve genellikle yavaş büyüyen bir tümördür.

Meniere

Meniere hastalığı, iç kulaktaki endolenf isimli sıvının miktarındaki artış nedeniyle baş dönmesine yani vertigoya ve işitme kaybına yol açabilen bir iç kulak hastalığıdır. 

İşitme Cihazı

İşitme cihazları, teknolojinin gelişmesi ile birlikte hem teknik özellik hem de estetik ve kullanım kolaylığı açısından çok ilerleme kaydetmiştir. Odyologlar, işitme cihazı seçimi, uygun ayarlamaların yapılması, bakımı ve onarımı gibi konularda da yardımcı olabilirler. 

Koklear İmplant

Koklear implant, ağır işitme kaybı yaşayan kişiler için bir tedavi seçeneğidir. Odyologlar, koklear implantların değerlendirilmesi, ameliyat öncesi ve sonrası izleme ve programlama gibi konularda da görev yaparlar.

Hizmetlerimiz

 • Online / Yüzyüze

  Ücretsiz Ön Görüşme


  30 dk

 • İşitme kaybına bağlı olarak ortaya çıkan kısıtlılıklardan korunma


  1 Saat

 • Dengeyi iyileştirmek ve baş dönmesiyle ilgili sorunları azaltmak için ...


  1 Saat

Odyolog'a Sor

Ücretsiz ön görüşme ve detaylı bilgi almak için randevunuzu hemen oluşturabilirsiniz

Bize Ulaşın

İki Nisan Bulvarı No: 90

İpekyolu, VAN 65150

0501-369-4326

0432-502-7222

 • Facebook
 • Twitter
 • LinkedIn
 • Instagram

İlginiz için teşekkürler!

bottom of page